Her gün her dakika yaşadığımız an dışında olmayan bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bunun için de kendimizce haklı gerekçelerimiz var. ‘ Geçmişi düşünüyorum çünkü orda yaptığım hataları tekrar etmemek için onları kendime hep hatırlatmalııyım’ veya ‘geleceği düşünüyorum çünkü planlamalıyım, tüm olumsuz olasılıkları elimine ederek en mükemmel planı yapmalıyım.’ Sanki mümkünmüş gibi tüm olasılıkları hesaplarız. Sonra hoop hiç hesaplayamadığımız birşey olur ve tüm planlarmız suya düşer. Zaten düşünme aşamasında yeterince endişeliydik üstüne bir de hiç hesaba katmadığımız bir şey oldu. O anda öylece kaldık 🙁

Ne kadar düşünürseniz düşünün hayat akarken olabilecek tüm olasılıkları bilmeniz, hesaplamanız mümkün değildir. Bu durumda plan yapmayacak mısınız ? kafanız karıştı biliyorum. 🙂 Tabii ki yapacağız. Plan yapmakla beraber; dışarıdaki her şeyi kontrol etmeye çalışmak yerine, tüm bu olasılıklara karşı içten dayanıklılığınızı arttıracaksınız. Çünkü dış ortamı kontrol etmeye çalışmak ‘Akan nehre karşı kürek çekmek’ gibidir.

Peki bunu nasıl yapacağınızı bilmek ister misiniz? Mindfulness Pratiklerini günlük hayatınıza dahil ederek…

Bunun için 8 haftalık bir çalışma ile başlayabilirsiniz. İşte küçük bir çalışmanın hayatınızda yaratacağınız değişime yaşanmış bir örnek:

‘İlk önceleri, en kötü uygulayıcılardan biriydim. Sabah kalkınca veya evden çıkmadan 5 dakika nefesimi izleyerek başladım. Aklıma sürekli yapılacaklar listesi, eski sohbetler vb..geliyordu.Ancak zaman geçtikçe gün içinde kendime daha hoşgörülü ve çevreme daha az tepkili olduğumu fark ettim. Hemen tepki verdiğim sıkıntılı olaylarda artık durup önce dinlemeye ve anlamaya çalışıyordum. Eşim beni eleştiriyor olsa da dikkatimi önce onu anlamaya vermeye başladım. Düzenli uyguladıkça kendimden daha hoşnut ve kendime daha güvenir oldum. Sonuçtan çok memnun kaldığım için günlük süreyi önce 10 dakikaya, sonra 15 ve 20’ye çıkardım. Aslında yaptığım, sadece var olmaktı; uygulamanın iyisi kötüsü yoktur. Alışkanlık edinmek, uygulama süresinden daha önemlidir.’ Dr. Ruth Buczynski

Uygulaması kolay mindfulness pratiklerini günlük alışkanlıklarınıza eklemek ve bu kadar kısa bir uygulamayla dahi hayatınıza nasıl inanılmaz değişimler getirebileceğinizi görebiliyor musunuz?

Tek başına başlamak zor geliyor veya daha sistemli bir şekilde sürdürmek isteyenler Mindfulness Koçluk programı için belmaozkan@gmail.com yazabilirler.

 

 

 

 

 

Share:
Written by BELMA ÖZKAN
Hakkımda 1974 İzmir Doğumlu Gazi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olan Belma Özkan, üniversite yıllarından itibaren Kişisel Gelişim, Yoga ve Meditasyonla ilgili çalışmalar yapmış, 2010 yılından itibaren profesyonel olarak bu alanda kariyerine devam etmek amacıyla Profesyonel Koçluk, NLP, Mindfullnes başta olmak üzere ayrıca, Enerji Terapileri, Yoga, Ayurvedik Beslenme ve kişisel gelişimde bir çok uzman uygulayıcı olmak için birçok profesyonel eğitime katılmıştır. Halen bu alanlarda kişilere ve kurumlara eğitim vermeye devam etmektedir. Eğitim almanın ve vermenin kendisi için vazgeçilmez bir yolculuk olduğunu her daim vurgulayan Belma Özkan; Üniversite eğitiminin ardından Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı ile akademik kariyerine devam etmiştir. Halen aynı üniversitede Bağımlılık ve Rehabilitasyon Yüksek Lisansına devam etmektedir. 2012 yılından bu yana aldığı eğitimlerin tamamını kullandığı sistemlerden yola çıkarak deneyimlerini bireylere ve kurumlara aktarmaktadır.