Kişisel yeme davranışlarınızı hiç değerlendirdiniz mi?

Kişisel Yeme Davranışları farkında olduğunuz veya olmadığınız birçok faktörle şekillenmektedir. Bunlar arasındaki en önemlileri, gün içindeki ruh hallerinizle ortaya çıkan duygularınız, toplumdaki beden algısı, kültürel ve dini inançlar, geçmiş deneyimler, genetik, hormonlar ve çevre olarak sayılabilir.

Hayatınızda yaşadığınız olaylar sonucu hissettiğiniz; sevinç, üzüntü, stres, gerginlik ile yeme davranışlarınızın yakından ilişkili olduğu son dönemde yapılan bir çok araştırmaya da konu olmuştur. Bu araştırmalar, sağlıklı yeme tutum ve davranışları geliştirmenizde Sezgisel Yeme ve Farkındalıkla Beslenmenin ( Mindful Eating ) kilo kontrolünü kalori alımını kısıtlayarak sağlayan diyetlerin alternatifi olabileceğini göstermiştir.

Genel olarak bir kişinin beslenmesi takip edildiğinde zararlı yiyecekleri belli olayların ve duygu durumlarının arkasından yediği gözlenir. Siz de kişisel deneyiminize baktığınızda stresli olduğunuzda yeme isteğinizdeki artışı veya belli yiyeceklere yöneldiğinizi farkedebilirsiniz. Şu ana kadar hiçbir zaman farketmediyseniz bugün başlamak için bu yazıma denk gelmiş olabilir misiniz?

Kişisel beslenme yolculuğunuzda Sezgisel Yeme ve Farkındalıkla Beslenmeyi beden farkındalığı çalışmalarıyla da destekleyerek bedenin gerçek isteklerine duyarlı hale gelebilirsiniz. Bu şekilde kilonuzu herhangi bir diyet listesi takip etmeden de değiştirebilirsiniz.

Alışkın olduğunuz diyet listesi odaklı sistemlerden buraya geçiş oldukça kolay bir dizi pratik uygulama ile mümkündür. Bu yolda bugün bir adım atmak isterseniz, ‘hangi duygu durumlarından sonra ne tarz yiyecekler yediğinizi’ bir ajandaya not etmekle başlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacaksınız?

Şu soruların cevapları doğru bir başlangıç olabilir.

· Bir şeye çok sevindiğinizde kutlamak için neler yiyorsunuz?

· Stresli ve gergin olduğunuzda hangi yiyecekleri sıklıkla tüketiyorsunuz?

· Sizi zorlayan duygular hissettiğinizde dikkatinizi dağıtmak için neler yiyorsunuz?

· Hayır diyemediğiniz tok dahi olsanız yemeyi seçtiğiniz besinler nelerdir?

Benim bunlar gibi birçok soruya cevap bulmanızı sağlayacak ve aynı zamanda gündelik hayatta kolaylıkla uygulayabileceğiniz teknikleri öğrettiğim bir atölye çalışmam var. Aşağıda en yakın tarihli atölye çalışması bilgilerini bulabilirsiniz.

‘Keşke her istediğimi yesem ve hiç kilo almasam’ diyorsanız sizi de bu atölyeye mutlaka bekliyorum. Çünkü başka bir yemek dünyası mümkün.

Farkında mısın YE-ME Atölye Çalışması . Beden Farkındalığıyla beslenmeyi anlamak, hayatına dahil etmek ve alışkanlıkları kalıcı olarak değiştirmek üzerine düzenlenmiş 8 saatlik bu atölye çalışmasında, Belma Özkan’la birebir çalışarak, Bilinçli Farkındalık zemininde duygusal yemeyi kontrol etme teknikleri, mindful eating ve uygulama adımlarını öğreneceksiniz.

Minful Eating

· Atölye Çalışması Tarihi: ‪Güncel Atölye Tarihleri için bize ulaşın.

· Atölye Yeri: Assembly Ferko Signature (Levent-İst )

· KAYIT VE BİLGİ: @belma_ozkan telefon ‪02129752615 / whatsapp: ‪05325505635 / eposta: belmaozkan@gmail.com

· Farkında mısın YE-ME Online Program İçeriği:  4 Hafta

1. Tam günlük eğitim (yüz yüze/ online katılımlı)

2. Program süresince her Salı ‪21:30- 22.30 Online grup buluşması

3. 2 adet birebir Özel Görüşme Seansı (50 dakika skype/telefonla online),

4. Whats App Günlük Çalışma Grubu üyeliği (4 hafta),

5. Whats App Destek Grubu üyeliği (4 hafta)

6. Eğitmen ve Yenibirben mezunlarından oluşan asistan desteği,

7. Mindful Eating & Beden Farkındalığı ile Beslenme,

8. Günlük Mindfulness, çalışma ve programa özel ses kayıtları,

9. Gruba özel instagram hesabı üyeliği,

· Programa kimler katılabilir? . Bu modül tüm katılımcılara açıktır. ‘ Ben niye yapamıyorum. İstikrarla devam edemiyorum illa bir yerde bozuyorum. Kilo versem de koruyamıyorum. Verdiğim kiloları geri alıyorum ’ cümlelerinden en az birini söylüyorsan bu program senin için uygundur. .

· Tam günlük atölye çalışmasına katılıp online programa katılım kararını o günde verebilirsiniz.

Share:
Written by BELMA ÖZKAN
Hakkımda 1974 İzmir Doğumlu Gazi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olan Belma Özkan, üniversite yıllarından itibaren Kişisel Gelişim, Yoga ve Meditasyonla ilgili çalışmalar yapmış, 2010 yılından itibaren profesyonel olarak bu alanda kariyerine devam etmek amacıyla Profesyonel Koçluk, NLP, Mindfullnes başta olmak üzere ayrıca, Enerji Terapileri, Yoga, Ayurvedik Beslenme ve kişisel gelişimde bir çok uzman uygulayıcı olmak için birçok profesyonel eğitime katılmıştır. Halen bu alanlarda kişilere ve kurumlara eğitim vermeye devam etmektedir. Eğitim almanın ve vermenin kendisi için vazgeçilmez bir yolculuk olduğunu her daim vurgulayan Belma Özkan; Üniversite eğitiminin ardından Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı ile akademik kariyerine devam etmiştir. Halen aynı üniversitede Bağımlılık ve Rehabilitasyon Yüksek Lisansına devam etmektedir. 2012 yılından bu yana aldığı eğitimlerin tamamını kullandığı sistemlerden yola çıkarak deneyimlerini bireylere ve kurumlara aktarmaktadır.