Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu? Her zaman vermeniz gereken bir 3–5 kilonuz var mı? Bir türlü başlayamıyor olabilir misiniz? Bunlardan birini dahi sorduysanız okumaya devam edin hemen anlatıyorum.

Bu sorular benim eğitim verdiğim, çalıştığım danışanlarımın ortak gündemidir. Hatta ben buna tüm yemeklerin en popüler konuşma konusu da diyorum. Öğle yemeklerinde özellikle kadınların olduğu bir toplulukta dikkat edin diyet konusu illa ki geçer.

26 Ekim Cumartesi günü katılımcılarla çok keyifli bir gün geçirdik. Benim en sevdiğim şey anlatmak… Özellikle de anlattıklarımı dinleyenler ‘evet ben de bunları hayatıma kolaylıkla entegre edebilirim ’ diye ayrılıyorsa değmeyin keyfime. Çok şükür bu atölyede de bunları duydum.

Paylaşımımın altına sizler için Farkında mısın YE-ME Atölye Çalışmasının 1 dakikalık kısa bir videosunu bırakıyorum.

Özellikle kendilerine uygun, kendilerini kısıtlanmış hissetmeyecekleri, dilediklerini seçtikleri kadar yiyebilecekleri ve pek tabii sürdürebilecekleri bir zayıflama programına nasıl sahip olacaklarını konuştuk. Onlar kendileri için bunu belirlediler.

Peki sürdürülebilir beslenme davranışları geliştirmenin püf noktaları nelerdir?

Herhangi bir şeyin (bu diyet veya başka şey olabilir) sürdürülebilir olabilmesi için öncelikle size özel olmalıdır. Peki ne demek bana özel olması?

Size özel demek kişiliğinize, alışkanlıklarınıza, bedeninize, yaşam şeklinize, alerjilerinize göre bir beslenme programı ancak size özel olabilir.

Bunu kendiniz de belirleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Beden ve beslenme alışkanlıklarınızı takip ederek farkındalıkla bunu yapabilirsiniz. Hatta bir tüyo vereyim mi hemen şimdi başlayabilirsiniz. İlk yediğiniz yemekte yazdığım bu satırları hatırlayıp neler yediğinizi fark edin.

Share:
Written by BELMA ÖZKAN
Hakkımda 1974 İzmir Doğumlu Gazi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olan Belma Özkan, üniversite yıllarından itibaren Kişisel Gelişim, Yoga ve Meditasyonla ilgili çalışmalar yapmış, 2010 yılından itibaren profesyonel olarak bu alanda kariyerine devam etmek amacıyla Profesyonel Koçluk, NLP, Mindfullnes başta olmak üzere ayrıca, Enerji Terapileri, Yoga, Ayurvedik Beslenme ve kişisel gelişimde bir çok uzman uygulayıcı olmak için birçok profesyonel eğitime katılmıştır. Halen bu alanlarda kişilere ve kurumlara eğitim vermeye devam etmektedir. Eğitim almanın ve vermenin kendisi için vazgeçilmez bir yolculuk olduğunu her daim vurgulayan Belma Özkan; Üniversite eğitiminin ardından Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı ile akademik kariyerine devam etmiştir. Halen aynı üniversitede Bağımlılık ve Rehabilitasyon Yüksek Lisansına devam etmektedir. 2012 yılından bu yana aldığı eğitimlerin tamamını kullandığı sistemlerden yola çıkarak deneyimlerini bireylere ve kurumlara aktarmaktadır.