2017 yılının tüm hayallerinizin gerçek olduğu bir yıl olmasını ister misiniz? Peki bunun için yeniden başlamaya ve sihri kendiniz yaratmaya ne dersiniz? Kulağa ne hoş geliyor değil mi? Tüm hayalleriniz gerçek olmuş ve siz tatmin olduğunuz kaliteli bir yaşam sürüyorsunuz. Bu duyguyu tüm vücudunuzda iyice hissedin ve sonra hayalleri gerçekleştirmeye başlayalım.

Hayatın sizlere verdiği en güzel hediye; istediğiniz an, hayallerinize kavuşmak için yeniden başlayabilme yeteneğine sahip olmanızdır.

Önce bir konuya açıklık getirip geride bırakalım. Siz de ‘2016 için neler hayal etmiştim neler oldu, zaman ne kadar da çabuk geçti ve yıl ne çabuk bitti, oysa yapacak ne çok işim, hayalim vardı.’ diyor musunuz? Evet doğru bir yılın daha sonu geldi ama 2016 yılında yaşadığınız üzüntüler, sevinçler, başarısızlıklar, başarılar, kayıplar ve kazançlar, doğru yaptığınız ya da yapmadığınız her şey aslında bu yılda kaldı. Yani geçti ve bitti. ‘Keşke’ demek sizi hayallerinize kavuşturmaz. Sizi istediğiniz hayata kavuşturacak 2 şey var ve her ikisi de içinizde mevcuttur. Bunlar; hayal etme ve zamanınızı yönetme yeteneğinizdir. Hayal edemiyorsanız önce hayal etmenizi sağlayacak adımla başlıyoruz. İşte Sihirli bir değnek değmişcesine hayatınızı değiştirebileceğiniz 6 sihirli adım;

1. Adımda önce hayatınızda sizi mutsuz eden sevmediğiniz, istemediğiniz herşeyin listesini yapın. Örnek; bu evi sevmiyorum, bu kiloda olmak istemiyorum, işimden memnun değilim ..vb
2. Adımda tüm bu istediklerinizi iptal edecek şekilde hayatınızda olmasını istediğiniz her şeyin bir listesini yapın. Örnek; deniz kıyısında 4 odalı içini istediğim gibi dekore ettiğim muhteşem bir evim var. 55 kilo sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmaktan dolayı çok mutluyum. Çok severek yaptığım, maddi ve manevi olarak tatmin olduğum, sevdiğim iş arkadaşlarıyla çalıştığım bir işim var.
3. Adımda tüm bu hayallerinize en yakın resimleri topluyorsunuz. Burada iki yöntem var. Resimleri dergi ve gazetelerden keserek toplayacağınız gibi, internet üzerinden gezerken de temin edebilirsiniz. Önemli olan o resme her baktığınızda hayalinizi canlandıracak heyecanı içinizde hissetmeniz.
4. Adımda topladığınız bu resimlerle bir kolaj oluşturuyorsunuz. Resimler digital ise birçok resmi bir araya toplayabileceğiniz bir kolaj programı kullanabilirsiniz. Dergi veya gazetelerden kesdiyseniz de büyük bir fon kartonu üzerine yapıştırabilirsiniz.
Yapıştırdıktan sonra hergün bu resme bakıyorsunuz. Bu resmin içindeki hayatta kendinizi hayal ediyorsunuz. Resimdekiler gerçek olduğunda siz nasıl bir yaşam sürdürüyorsunuz. O müthiş güzel duyguyu her gün bu kolaja bakarak hissediyorsunuz.
5. Adım artık hayalleriniz netleştiğine göre bunların gerçek olması için harekete geçme zamanı.Bu resimdeki her başlık için yapılacaklar listesi çıkarıyorsunuz.
6. Yapılacaklar listesindekilerin her birine yapılma tarihi ekliyor ve ajandanıza kaydediyorsunuz. Her hedefe belirttiğiniz tarihte ulaşmak için elinizden gelen en iyi şekilde çalışıyor asla hayallerinizden vazgeçmiyorsunuz.

Hayat yapmadıklarınızdan dolayı pişman olmak için çok kısa, bu nedenle de 2017 yılında herşeyin hayallerinizden daha güzel olmasını istiyorsanız bu yıl farklı şeyler yapın ama önce tabii ki hayal kurun.

Walt Disney’in dediği gibi ; “Eğer hayal edebildiğin bir şeyse, yapabilirsin. Onların peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün rüyaların gerçek olabilir.”

Belma Özkan

Share:
Written by BELMA ÖZKAN
Hakkımda 1974 İzmir Doğumlu Gazi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olan Belma Özkan, üniversite yıllarından itibaren Kişisel Gelişim, Yoga ve Meditasyonla ilgili çalışmalar yapmış, 2010 yılından itibaren profesyonel olarak bu alanda kariyerine devam etmek amacıyla Profesyonel Koçluk, NLP, Mindfullnes başta olmak üzere ayrıca, Enerji Terapileri, Yoga, Ayurvedik Beslenme ve kişisel gelişimde bir çok uzman uygulayıcı olmak için birçok profesyonel eğitime katılmıştır. Halen bu alanlarda kişilere ve kurumlara eğitim vermeye devam etmektedir. Eğitim almanın ve vermenin kendisi için vazgeçilmez bir yolculuk olduğunu her daim vurgulayan Belma Özkan; Üniversite eğitiminin ardından Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı ile akademik kariyerine devam etmiştir. Halen aynı üniversitede Bağımlılık ve Rehabilitasyon Yüksek Lisansına devam etmektedir. 2012 yılından bu yana aldığı eğitimlerin tamamını kullandığı sistemlerden yola çıkarak deneyimlerini bireylere ve kurumlara aktarmaktadır.