Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi(UCLA) öğretim üyelerinden psikolog olan Mehrabian bir araştırma yaptı. İnsanların birbirleri ile ilgili ilk izlenim ve düşüncelerini nelerin belirlediğini bulmak üzere yaptığı araştırma(Mehrabian, 1981) sonuçlarına göre; karşınızdaki kişide ilk izleniminizi, genel görüntünüz % 55, kişinin duydukları %38 ve söylediğiniz sözlerin ne olduğu %7 oranında etkiliyor. Önce oran olarak %7 ile en düşük olmakla birlikte, sizin bir görüşme öncesi en çok zaman harcadığınız kısımdan başlamak istiyorum. Katılacağınız toplantıda söyleyeceklerinizin doğruluğu ve düzgün ifade önemli olmakla birlikte, araştırma sonuçlarından görüleceği üzere aslında zaman olarak en az zamanınızı ayırmanız gereken kısımdır. Bir başka açıdan bakıldığında da o konularda daha önce birçok defa görüşmeler yaptığınıza göre konuya hakim olduğunuzu söyleyebiliriz.
Kişinin duydukları %38 oranında etkiliyor. Yani siz hangi ses tonunda, nasıl bir ruh ve enerji ile konuşuyorsunuz. Önemli görüşmelere katılmadan önce söyleyeceklerinize odaklandığınızdan daha fazla zamanı enerjinizin iyi olmasına harcamalısınız. Enerjinizi arttırmak için vakit ayırmalısınız. Keyifle alınan temiz hava, çay,kahve veya makyaj tazeleme vb. sizin seçenekleriniz olabilir. Değilse enerjinizi arttırmak için siz neler yapabilirsiniz?
Genel görüntü % 55 oranında etkiliyorsa her sabah ilk aklınıza gelen şey ne giymeliyim olacaktır. Doğrudur da, bunun yanında onu hangi ruh haliyle taşıdığınız da çok önemlidir ve ben özellikle bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.
En kaliteli kıyafetinizi giydiniz velakin içinde rahat değilsiniz, çevrenize gün boyu nasıl bir mesaj verirsiniz?
Kıyafetiniz kusursuz olmakla birlikte o gün ruh haliniz kötü evden dahi çıkmak istemiyorsunuz. Neşesiz ve hayattan umutsuzsunuz, suratınız asık, omuzlarınız düşmüş peki bu durumdaki biri çevresine nasıl bir mesaj verir?
Kıyafetiniz kadar ruh halinizi değiştirmek için de vakit ayırmalı mısınız? Bunu değiştirmek için; güne kendinizi en iyi hissettiren, sizi sıkmayan rahat ettiğiniz, içinde kendinizi en güzel/ en yakışıklı hissettiğiniz kıyafetle başlamalısınız. Giydiğinizde kıyafet bu duyguyu hissettirmiyorsa çıkarıp başka bir tane giyin zira gün boyu aynaya her baktığınızda iyi hissetmelisiniz. Evden çıkmadan önce mutlaka kişisel bakımınıza zaman ayırın. İyi hissetmelisiniz ki çevrenize gülümseyip, olumlu bir ses tonu ve enerjiyle iletişim kurabilesiniz.
”Nasıl görünüyorum” diye sık sık düşünüp hatta arkadaşlarınıza sormuşsunuzdur. Bu soruyu her sabah kendinize sormaya ne dersiniz?
Her sabah bütün gün evde olacaksanız dahi bu hazırlığı yapın ve hazırlığınız bittiğinde sorun kendinize: NASIL GÖRÜNÜYORUM?
Sevgiyle kalın…

Belma Özkan

Share:
Written by BELMA ÖZKAN
Hakkımda 1974 İzmir Doğumlu Gazi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olan Belma Özkan, üniversite yıllarından itibaren Kişisel Gelişim, Yoga ve Meditasyonla ilgili çalışmalar yapmış, 2010 yılından itibaren profesyonel olarak bu alanda kariyerine devam etmek amacıyla Profesyonel Koçluk, NLP, Mindfullnes başta olmak üzere ayrıca, Enerji Terapileri, Yoga, Ayurvedik Beslenme ve kişisel gelişimde bir çok uzman uygulayıcı olmak için birçok profesyonel eğitime katılmıştır. Halen bu alanlarda kişilere ve kurumlara eğitim vermeye devam etmektedir. Eğitim almanın ve vermenin kendisi için vazgeçilmez bir yolculuk olduğunu her daim vurgulayan Belma Özkan; Üniversite eğitiminin ardından Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı ile akademik kariyerine devam etmiştir. Halen aynı üniversitede Bağımlılık ve Rehabilitasyon Yüksek Lisansına devam etmektedir. 2012 yılından bu yana aldığı eğitimlerin tamamını kullandığı sistemlerden yola çıkarak deneyimlerini bireylere ve kurumlara aktarmaktadır.